Jesień to dla wielu osób czas realizacji i przygotowania inwestycji budowlanych. Wiąże się z tym konieczność załatwienia wielu formalności dla inwestorów, w tym także w urzędach samorządowych. Z tego względu jesień to również czas wzmożonej pracy urzędników, którzy zajmują się tego typu sprawami – głównie starostów, którzy wydają pozwolenia na budowę.
Rozpoznając wnioski o pozwolenie na budowę starostowie powinni pamiętać, że na wydanie swojej decyzji mają określony czas – 65 dni od dnia złożenia wniosku. Opóźnień w załatwieniu sprawy nie mogą tłumaczyć większą liczbą napływających wniosków i w związku z tym większą ilością pracy. Dotrzymanie terminu 65 dni nie jest konieczne jedynie w przypadku pozwoleń na budowę wydawanych dla przedsięwzięć podlegających ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.
Termin na wydanie pozwolenia na budowę nie ma charakteru wyłącznie instrukcyjnego. W praktyce oznacza to, że jego niedotrzymanie wiąże się dla starosty z określonymi negatywnymi konsekwencjami. W przypadku gdy nie wyda on decyzji w sprawie pozwolenia na budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku, organ wyższego stopnia wymierza mu karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Organem wyższego stopnia będzie zazwyczaj wojewoda. Jeżeli jednak pozwolenia na budowę nie wydał w terminie wojewoda, to organem wyższego stopnia nakładającym karę za zwłokę będzie główny inspektor nadzoru budowlanego – patrz ramka.
Jeżeli starosta zgadza się z wysokością nałożonej grzywny, to powinien ją uiścić w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia o jej nałożeniu. Jeżeli w tym terminie starosta kary nie uiści, to podlega ona ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W każdym przypadku ściągnięta kara stanowi dochód budżetu państwa.
Nie oznacza to, że w każdym przypadku starosta ma obowiązek uiszczenia nałożonej na niego kary. Na postanowienie wojewody lub głównego inspektora przysługuje zażalenie. Na jego złożenie jest 14 dni. Jeżeli postanowienie wydał wojewoda, to zażalenie powinno być złożone do GINB, a jeżeli postanowienie wydał GINB, to nie będzie przysługiwało na nie zażalenie, ale wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez ten sam organ.