Rada gminy Łambinowice podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Postanowiono w niej, że kredyt ten nie spowoduje zwiększenia kwoty zadłużenia gminy, a to dlatego, że kredyt nie wpłynie na konto gminy, a bank udzielający dokona bezpośrednio spłat zadłużenia wskazanych przez gminę banków.
Nieważność tej uchwały stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, która stwierdziła, że narusza ona przepisy ustawy o finansach publicznych (sygn. akt 20/49/2013).
Jak bowiem ustaliła Izba wynikająca z uchwały wielkość zaciąganego zobowiązania nie znajduje pokrycia w planie przychodów określonych w uchwale budżetowej na 2013 rok. - Wskazanej oceny nie zmieniają postanowienia rady gminy zawarte w przedmiotowej uchwale, odnoszące się do tego, iż kredyt nie spowoduje zwiększenia zadłużenia gminy oraz, że środki z kredytu nie wpłyną na konto gminy – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. c ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zaciągania długoterminowych kredytów i pożyczek.
Zakres prawnego stanowienia rady gminy uzupełniają przepisy ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z treścią jej art. 98 ust. 1 jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na: