W związku z brakiem porozumienia pomiędzy poszczególnymi członkami Rady Ministrów w sprawie jednoznacznego uregulowania ulg w przejazdach komunikacją miejską i zbiorową dla uczniów oraz wymaganych dokumentów uprawniających do tych przejazdów, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła w tej sprawie do premiera Donalda Tuska.
Na czym polega problem? Otóż obecnie kwestia ulg w przejazdach dla uczniów regulowana jest jedyni przez władze samorządowe w aktach prawa miejscowego. Powoduje to występowanie różnych unormowań, a w efekcie liczne nieporozumienia na skutek nieznajomości przepisów obowiązujących w różnych miejscowościach. Jedynym powtarzającym się wymogiem do skorzystania z ulgi jest obowiązek posiadania legitymacji szkolnej.
Cały szkopuł w tym, iż legitymacje zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymują jedynie uczniowie uczęszczający do szkół polskiego systemu oświaty. Natomiast problemy z korzystaniem z ulg mają uczniowie realizujący obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkołach i przedszkolach poza granicami kraju oraz w szkołach przy przedstawicielstwach państw obcych w Polsce. Problemy tej natury dotykają również uczniów, uczęszczających do tzw. szkół międzynarodowych na terenie naszego kraju.
W wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów, prof. Irena Lipowicz sygnalizuje, iż brakuje porozumienia między poszczególnymi członkami rządu. Dlatego zdaniem RPO niezbędne jest podjęcie działań na rzecz dokonania skutecznych uzgodnień międzyresortowych.
W opinii Rzecznika, docelowe rozwiązania prawne, powinny mieć na celu zapewnienie równoprawnego traktowania wszystkich uczniów bez względu na miejsce zamieszkania, rodzaj szkoły czy organ prowadzący placówkę. – Konieczne jest wzięcie pod szczególną uwagę konieczności zapewnienia równego traktowania w zakresie przyznawanych uprawnień dla uczniów będących obywatelami państw Unii Europejskiej, bądź będących członkami rodzin obywateli EU – pisze prof. Lipowicz.