Rada gminy Świętajno uchwaliła szczegółowe warunki, tryb przyznawania i zwrot zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie. W uchwale rada wskazała, że o przyznanie zasiłku mogą ubiegać się osoby i rodziny spełniające kryterium dochodowe, a zasiłek przyznaje się w szczególności ze względu na bezrobocie, niepełnosprawność oraz z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej spowodowanej klęską żywiołową lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami.
W ocenie wojewody warmińsko – mazurskiego tak sformułowana uchwała narusza prawo, a to dlatego, że wykracza poza zakres przyznanego radzie gminy upoważnienia ustawowego zawartego w art. 43 ust. 10 ustawy o pomocy społecznej. Ponadto organ nadzoru stwierdził, że zakwestionowaną uchwałą rada dokonała niedopuszczalnej modyfikacji art. 7 i art. 8 ustawy o pomocy społecznej. W konsekwencji rozstrzygnięciem nadzorczym z 30 września 2014 r. organ nadzoru uchylił niektóre z jej postanowień (sygn. PN.4131.181.2014)
Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o pomocy społecznej rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość oraz szczegółowe warunki i tryb przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie. Natomiast art. 7 tej ustawy wskazuje okoliczności uzasadniające przyznanie pomocy, a z kolei art. 8 kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania świadczenia.
- Z przepisów ustawy o pomocy społecznej wynika jednoznacznie, że jeżeli osoba lub rodzina ubiega się o przyznanie świadczenia, to musi spełniać kryteria dochodowe przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej ustawowej dysfunkcji lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy – wyjaśnia Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko – mazurski. – Natomiast radzie gminy nie przysługują kompetencje w kształtowaniu powyższych przesłanek. W szczególności zaś rada nie może powyższych kwestii regulować w sposób dowolny, a zwłaszcza modyfikować przepisów ustawy. A to dlatego, że ustawodawca nie przyznał radzie uprawnień do samodzielnego kształtowania kręgu osób, którym może być przyznany zasiłek celowy na ekonomiczne usamodzielnienie – dodaje.
Rada gminy nie może w uchwale określać elementów składowych decyzji administracyjnej