Organy administracji są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie znajdujących się w ich posiadaniu lub które są dla nich przeznaczone. Od tego, kto żąda takich informacji, nie można wymagać wykazania, że służy to jego interesowi prawnemu lub faktycznemu. Oznacza to, że urzędnicy nie mogą uzależniać udostępnienia informacji o środowisku od tego, czemu informacja ma służyć czy też do czego określone dane będą wykorzystane.
Bez zbędnej zwłoki
Co do zasady informacje o środowisku i jego ochronie udostępnia się na pisemny wniosek. Nie jest on konieczny tylko w przypadku informacji niewymagającej wyszukiwania. A także w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej, innej katastrofy naturalnej lub awarii technicznej lub innego bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi lub środowiska.
Organ administracji udostępnia informację o środowisku i jego ochronie bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania wniosku. Termin, o którym mowa, może zostać przedłużony do dwóch miesięcy ze względu na stopień skomplikowania sprawy. Dane zamieszczane w publicznie dostępnych wykazach przekazuje się w dniu złożenia wniosku.
Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie następuje w sposób i w formie określonych we wniosku, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje urząd, to uniemożliwiają. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wówczas urząd powinien powiadomić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji i wskazać, w jaki sposób lub w jakiej formie będzie ona przekazana. Jeżeli w ciągu 14 dni od dnia otrzymania takiego powiadomienia zainteresowany informacją nie złoży wniosku w sposób lub w formie wskazanej przez urząd, wówczas powinien wydać decyzję o odmowie udostępnienia informacji w sposób lub w formie określonych we wniosku.
przykład