Reklama
Rozwiń

Rachunkowość budżetowa: podział kosztów na rodzaje

Przepisy nie wskazują operacji, które należy prezentować w pozycjach „Inne świadczenia finansowane z budżetu" i „Pozostałe obciążenia" rachunku zysków i strat. Należy więc odnieść się do ogólnych zasad rachunkowości budżetowej.

Publikacja: 02.09.2015 05:40

Foto: www.sxc.hu

Państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz urzędy jednostek samorządu terytorialnego w ramach swoich sprawozdań finansowych sporządzają rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. W tej części sprawozdania finansowego przygotowanego według wzoru podanego w załączniku nr 7 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 289; dalej: rozporządzenie) prezentuje się koszty działalności operacyjnej w podziale na poszczególne ich rodzaje. To zagadnienie może być kłopotliwe szczególnie dla księgowych budżetowych, gdyż specyfika działalności jednostek budżetowych i zakładów budżetowych nie w pełni odpowiada „klasycznemu" podziałowi kosztów na rodzaje stosowanemu w rachunkowości finansowej, czyli przez jednostki podlegające tylko unormowaniom ustawy o rachunkowości.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono