Sprawa dotyczy art. 32 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.
– Wbrew tytułowi ustawy przepis ten nie wprowadza zmiany w żadnej ustawie, ale jedynie ustanawia – na jeden rok – regułę zobowiązującą samorządy do gospodarowania w określony sposób częścią środków oświatowej subwencji ogólnej – tłumaczy Grzegorz Kubalski, wicedyrektor biura Związku Powiatów Polskich. – Dlatego uważamy, że jest on niezgodny z konstytucyjną zasadą swobody finansowej jednostek samorządu terytorialnego – dodaje.
Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, dodaje, że na tę wadę zwracano uwagę podczas prac legislacyjnych w Sejmie, niestety, bezskutecznie.
Dlatego samorządy postanowiły sprawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami żadna z organizacji je zrzeszających (Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich czy Związek Gmin Wiejskich RP) nie ma kompetencji do wniesienia takiego wniosku. Musi to zrobić konkretny samorząd.
– Wybór padł na nasz powiat i zgodziliśmy się to uczynić w imieniu 47 powiatów, w tym dwóch miast na prawach powiatu – mówi Robert Godek, starosta strzyżowski. – Formalnie uchwałę w sprawie skierowania wniosku do TK musi podjąć jeszcze rada naszego powiatu. Chcemy, aby ta zapadła 23 września br. – mówi starosta.