Reklama
Rozwiń

Dotacja zamiast subwencji oświatowej - jest wniosek do TK

Powiat strzyżowski w imieniu samorządów złoży wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów zamieniających część subwencji oświatowej w dotację.

Publikacja: 03.09.2015 08:26

Dotacja zamiast subwencji oświatowej - jest wniosek do TK

Foto: www.sxc.hu

Sprawa dotyczy art. 32 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.

– Wbrew tytułowi ustawy przepis ten nie wprowadza zmiany w żadnej ustawie, ale jedynie ustanawia – na jeden rok – regułę zobowiązującą samorządy do gospodarowania w określony sposób częścią środków oświatowej subwencji ogólnej – tłumaczy Grzegorz Kubalski, wicedyrektor biura Związku Powiatów Polskich. – Dlatego uważamy, że jest on niezgodny z konstytucyjną zasadą swobody finansowej jednostek samorządu terytorialnego – dodaje.

Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, dodaje, że na tę wadę zwracano uwagę podczas prac legislacyjnych w Sejmie, niestety, bezskutecznie.

Dlatego samorządy postanowiły sprawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami żadna z organizacji je zrzeszających (Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich czy Związek Gmin Wiejskich RP) nie ma kompetencji do wniesienia takiego wniosku. Musi to zrobić konkretny samorząd.

– Wybór padł na nasz powiat i zgodziliśmy się to uczynić w imieniu 47 powiatów, w tym dwóch miast na prawach powiatu – mówi Robert Godek, starosta strzyżowski. – Formalnie uchwałę w sprawie skierowania wniosku do TK musi podjąć jeszcze rada naszego powiatu. Chcemy, aby ta zapadła 23 września br. – mówi starosta.

– Jeżeli rada powiatu strzyżowskiego podejmie stosowną uchwałę, to będziemy chcieli, aby w postępowaniu przed TK samorządy reprezentował prof. Hubert Izdebski – dodaje Grzegorz Kubalski.

Również w ocenie Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego, krytykowany przepis pozbawia samorządy prawa do swobodnego dysponowania przyznanymi subwencją środkami.

– Przypadki wykorzystywania subwencji oświatowej niezgodnie z przeznaczeniem i na szkodę dzieci niepełnosprawnych wymagają podjęcia działań nadzorczych wobec konkretnych władz lokalnych, a nie wprowadzania epizodycznych, wątpliwych konstytucyjne rozwiązań – dodaje Piotrowski.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono