Reklama
Rozwiń
Reklama

Sąsiad zaopiekuje się sąsiadem i dostanie za to pieniądze

Gmina znajdzie osobę z sąsiedztwa, która pomoże osobie starszej lub niepełnosprawnej.

Publikacja: 30.11.2022 15:13

Sąsiad zaopiekuje się sąsiadem i dostanie za to pieniądze

Foto: Adobe Stock

W ramach pomocy sąsiedzkiej będą świadczone usługi opiekuńcze. Opiekunem z sąsiedztwa będzie mogła zostać pełnoletnia osoba spoza rodziny, jeśli przejdzie kurs pierwszej pomocy i zostanie zaakceptowana przez podopiecznego . Szczegółowe kryteria przyznania takich usług sąsiedzkich, ich zakres oraz sposób kontroli ich rozliczania ustali rada gminy. Taką zmianę przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

- Obecnie brakuje chętnych do świadczenia usług opiekuńczych. W zasadzie każdy, kto się zgłosi, może zostać zatrudniony. Nie może jednak liczyć na więcej niż wynagrodzenie minimalne. Do tej pory gmina gwarantowała zatrudnienie choćby na część etatu. Jeśli usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej będą świadczone na podstawie umowy zlecenia, może to doprowadzić do dalszego obniżenia ich jakości – ocenia Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199 zł !

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Prawo drogowe
Rząd chce podwyższyć opłaty za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami
Nieruchomości
Spółdzielcy będą wreszcie na swoim. Rząd chce rozwiązać problem z PRL
Konsumenci
Frankowicze. Sąd nie zawsze związany stanowiskiem sądu odwoławczego
Prawo rodzinne
Jak po rozwodzie wycenić nakłady małżonka na wspólny majątek? Wyrok SN
Materiał Promocyjny
Jak budować strategię cyberodporności
Podatki
Darowizna od rodzica powinna iść na konto dziecka. Bo fiskus ją opodatkuje
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama