Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 1 kwietnia 2016 r. (IBPP2/4512-20/16/WN) zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.
Sprawa dotyczyła centrum kultury i sportu (dalej CKiS lub centrum), którego organizatorem jest gmina. Celem jego działalności jest „upowszechnianie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb społeczeństwa w zakresie kultury, edukacji, sportu, kultury fizycznej, turystyki i rekreacji". Do jego podstawowych zadań należy m.in.: organizowanie imprez artystycznych, sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, finansowanie i nadzór sekcji sportowych i klubów sportowych, działających w ramach struktury organizacyjnej CKiS.
Centrum zarejestrowane jest jako podatnik VAT czynny, rozliczający się proporcją, albowiem oprócz usług opodatkowanych świadczy także usługi zwolnione z VAT. Centrum nie nastawia się na osiąganie zysku, a ewentualny dochód służy wyłącznie realizacji celów statutowych CKiS.
Centrum świadczy usługi związane ze sportem i wychowaniem fizycznym dla dzieci i młodzieży poprzez m.in. organizowanie i prowadzenie za odpłatnością zajęć i turniejów szermierki, pływania i piłki siatkowej. Usługi te świadczone są odpłatnie przede wszystkim jako zwrot kosztów ich organizacji. Minimalny zysk przeznaczony jest na cele działalności statutowej. Centrum chciało potwierdzić, że z tytułu świadczenia tego typu usług korzysta ze zwolnienia z podatku.
Dyrektor izby skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwolnione z podatku są usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym, świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że: