Reklama

RPO: Brakuje konsultacji społecznych przy budowie linii energetycznych

Obywatele i samorządy przesyłają do rzecznika praw obywatelskich coraz więcej skarg na nieprecyzyjne procedury dotyczące przygotowania i realizacji inwestycji polegających na budowie linii energetycznych.

Aktualizacja: 26.04.2016 14:14 Publikacja: 26.04.2016 13:40

RPO: Brakuje konsultacji społecznych przy budowie linii energetycznych

Foto: 123RF

Powtarzający się zarzut to brak przejrzystych i rzetelnych konsultacji społecznych, które mają na celu wczesne poinformowanie społeczności lokalnej o planowanej inwestycji. Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do premier Beaty Szydło o podjęcie działań na rzecz usprawnienia procedur już na wczesnym etapie planowania i realizacji budowy linii energetycznych.

Jak przypomina Adam Bodnar, Unia Europejska nadała inwestycjom w zakresie elektroenergetyki status strategicznych. Można je realizować również wtedy, gdy będą one znacząco negatywnie oddziaływać m.in. na obszary Natura 2000. Zgodnie z wytycznymi UE inwestycje te będą mogły korzystać z priorytetowej, przyspieszonej ścieżki uzyskania niezbędnych decyzji i zezwoleń. Do krajowych przepisów wytyczne UE wprowadziła ustawa z 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Inwestycje realizowane na podstawie tej specustawy nie muszą – co do zasady – respektować ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że trasa linii energetycznej może przebiegać np. przez prywatną nieruchomość z domem mieszkalnym. Dlatego – zdaniem rzecznika - tak istotne jest zapewnienie realnego udziału społeczeństwa już na wczesnym etapie przygotowania i realizacji inwestycji. Zresztą unijne przepisy zobowiązują inwestorów i organy administracji do opracowania specjalnego podręcznika dotyczącego procesów wydawania pozwoleń, przeprowadzenia na wczesnym etapie przynajmniej jednej konsultacji społecznej, sporządzenia przez projektodawcę sprawozdania podsumowującego działania z udziałem społeczeństwa. Projekt i broszura informacyjna muszą być opublikowane na specjalnej, aktualizowanej stronie internetowej. Zdaniem RPO, standardy unijne nie są jednak przestrzegane.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama