Statut gminy nie może dopuszczać wyłączania udziału publiczności w posiedzeniach komisji

Przepisy gminnego statutu nie mogą być podstawą wyłączania udziału publiczności w posiedzeniach komisji rady gminy, w tym komisji rewizyjnej.

Publikacja: 17.08.2016 07:32

Statut gminy nie może dopuszczać wyłączania udziału publiczności w posiedzeniach komisji

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Pełnomocnik terenowy rzecznika praw obywatelskich we Wrocławiu zwrócił się do władz gminy Witnica o wyjaśnienie, dlaczego postanowienia statutu gminy pozwalają na prowadzenie posiedzeń komisji rady za zamkniętymi drzwiami.

Odpowiedni zapis statutu stanowi bowiem, że w „posiedzeniach komisji rewizyjnej mogą brać udział tylko jej członkowie oraz zaproszone osoby".

„Przepis ten pozwala prowadzącemu obrady komisji rewizyjnej wypraszać z posiedzeń komisji nie tylko mieszkańców, ale i gminnych urzędników" – czytamy w komunikacie RPO.

Tymczasem przepisy ustawy o samorządzie gminnym wprost stanowią, że działalność organów gminy jest jawna (art. 11b ust. 1). A jawność ta obejmuje w szczególności prawo obywateli do wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji (art. 11b ust. 2 gminnej ustawy ustrojowej).

– Innymi słowy, wykluczona jest możliwość ograniczenia lub wyłączenia jawności działania organów gminy na podstawie regulacji pozaustawowej, np. w drodze postanowień statutowych – wskazuje prof. Andrzej Szewc z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Stanowisko takie potwierdza liczne orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo w wyroku z 8 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wskazał, że obrady komisji (w tym także komisji rewizyjnej) są jawne, zatem mogą uczestniczyć w nich inne osoby, nawet niebędące mieszkańcami gminy, oczywiście bez prawa głosowania (sygn. I SA/Łd 6/14).

W wyjątkowych sytuacjach sesje rady czy posiedzenia komisji rady mogą się odbywać za zamkniętymi drzwiami. Jest to dopuszczalne, gdy przedmiotem obrad są informacje niejawne albo objęte przepisami o ochronie danych osobowych. Wówczas jednak podstawy prawnej wyłączenia jawności obrad poszukiwać należy w przepisach ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo