Długi publicznych szpitali nie maleją

Mimo środków na oddłużanie szpitale wciąż są pod kreską.

Publikacja: 30.08.2016 07:52

Długi publicznych szpitali nie maleją

Foto: sxc.hu

Choć na oddłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) przeznaczane są znaczne środki, zadłużenie szpitali od lat wynosi ok. 10 mld zł – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Jeśli chodzi o szpitale samorządowe, stan ich zobowiązań w latach 2010–2014 pozostawał na zbliżonym poziomie – między 7,6 a 7,8 mld zł.

Zmieniła się struktura zobowiązań. Mniej jest tych, których termin płatności minął, przybyło natomiast długoterminowych.

Zdaniem kontrolerów Izby zadłużenie szpitali utrzymuje się na tym samym poziomie głównie dlatego, że część podmiotów leczniczych nie bilansuje ponoszonych kosztów z przychodami.

NIK podkreśla, że w większości kontrolowanych szpitali brakowało wiarygodnych analiz zarówno przyczyn coraz gorszych wyników finansowych, jak i możliwości podjęcia działań naprawczych. Nawet jeśli te działania wprowadzano, to ograniczone. To spowodowało, że mimo znacznego wsparcia ze środków publicznych nie wyeliminowano zobowiązań wymagalnych ani kosztów obsługi zadłużenia lub wyeliminowano takie zadłużenie wyłącznie na początkowym etapie restrukturyzacji. W wielu przypadkach działania naprawcze nie obejmowały zatrudnienia.

– To kolejny raport NIK, który wskazuje, że publiczny sektor ochrony zdrowia w Polsce jest nieefektywny i brakuje w nim skutecznej kontroli zarządczej – uważa dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego. – Planowane przez rząd oparcie się w lecznictwie wyłącznie na jednostkach sektora publicznego może ten problem znacząco pogłębić, a zadłużenie zwiększyć – uważa dr Gryglewicz.

Poprzedni rząd chciał rozwiązać problem ustawowym obowiązkiem przekształcenia szpitala z ujemnym wynikiem finansowym w spółkę prawa handlowego, jeśli samorząd nie pokrył straty. Obecna władza go zniosła.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo