Reklama
Rozwiń

Gmina nie segreguje śmieci, ale mieszkańcy i tak muszą płacić za segregację - wyrok NSA

Nawet gdyby gmina wrzucała do jednego worka posegregowane przez właściciela domu odpady, to nie jest on zwolniony z obowiązku opłaty za nie.

Publikacja: 10.04.2018 07:24

W krajach UE odpady traktowane są jak cenne surowce.

W krajach UE odpady traktowane są jak cenne surowce.

Foto: Fotolia.com

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną właściciela domu, który nie chciał płacić za śmieci, bo uważał, że gmina źle wywiązuje się ze swoich obowiązków w tym zakresie.

Z akt sprawy wynikało, że skarżący jest właścicielem zamieszkanej nieruchomości, a nie złożył obowiązkowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W tej sytuacji jej wartość określił prezydent miasta, wydając stosowną decyzję. Okazało się, że mężczyzna świadomie nie wywiązał się z obowiązku złożenia deklaracji śmieciowej. Kwestionował bowiem sposób segregowania odpadów komunalnych przyjęty i wykonywany przez gminę. Właściciel nieruchomości twierdził, że sam prawidłowo segreguje śmieci, dlatego nie zamierza płacić gminie za usługi, z których nie korzysta. Zarzucał samorządowi, że w gminnym punkcie zbiórki odpadów komunalnych segregowane odpady z żarówek i gumy przywożone przez mieszkańców są mieszane w kontenerze z innego rodzaju odpadami. Ponadto skarżący twierdził, że samorząd domaga się opłaty za rzekome utrzymanie punktu selektywnej zbiórki odpadów, który w rzeczywistości nie istnieje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono