Reklama
Rozwiń

VAT: opodatkowanie wykonania instalacji solarnych

Interpretacja | Dotacja przypadająca na inwestycje realizowane na posesjach mieszkańców ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez gminę, zatem powinna zwiększyć podstawę opodatkowania VAT – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 24.07.2018 06:45

VAT: opodatkowanie wykonania instalacji solarnych

Foto: Fotolia.com

11 maja 2018 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) wydał interpretację dotyczącą opodatkowania VAT usługi wykonania przez gminę instalacji solarnych (sygn. 0112-KDIL1-2.4012.136.2018.2.MR). Wystąpiła o nią gmina, która przystępowała do realizacji projektu polegającego na montażu instalacji solarnych, współfinansowanego ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Czytaj także: Czy dotacje na instalacje solarne podlegają opodatkowaniu

Zgodnie z założeniami projektu, instalacje miały zostać zamontowane na prywatnych budynkach mieszkańców oraz na budynkach użyteczności publicznej. W przypadku instalacji montowanych na prywatnych budynkach, gmina zawierała z ich właścicielami umowy, na mocy których byli oni zobowiązani do wniesienia wkładu własnego na poczet wykonania instalacji wynoszącego 15 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Zgodnie z zawartymi umowami, instalacje miały pozostać własnością gminy przez 5 lat od zakończenia finansowego projektu, a po upływie tego okresu własność instalacji miała zostać przeniesiona na mieszkańców.

Ze środków własnych gmina miała pokryć wydatki niekwalifikowane, wkład własny na poczet wykonania instalacji na budynkach użyteczności publicznej oraz wydatki na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i analiz ekonomiczno-finansowych.

Do przedstawionego stanu faktycznego gmina zadała wiele pytań dotyczących rozliczeń VAT związanych z realizacją opisanego przedsięwzięcia. W szczególności wątpliwości gminy wzbudziła kwestia konieczności zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku realizacji inwestycji na posesjach mieszkańców, a także czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków ponoszonych na realizację projektu. Ponadto gmina zapytała, czy otrzymana w ramach RPO dotacja będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Czytaj także: Opodatkowanie VAT montażu instalacji solarnych

Przedstawiając własne stanowisko, gmina wskazała, że w stosunku do wydatków związanych z realizacją projektu odnoszących się do instalacji wykonywanych na posesjach mieszkańców oraz jednego budynku użyteczności publicznej, w którym wykonywane są czynności opodatkowane, gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Co do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług budowlanych, gmina uznała, że będzie występowała w roli wykonawcy, zatem usługi budowlane jakie będą na jej rzecz świadczyć podwykonawcy powinny zostać opodatkowane z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia. W kwestii dotacji, gmina przyjęła, że nie powinna powiększać podstawy opodatkowania w przypadku montażu instalacji na rzecz mieszkańców, zatem opodatkowaniu powinna podlegać wyłącznie kwota jaką mieszkańcy wnosili na poczet wkładu własnego. Jednocześnie gmina stwierdziła, że dotacja przypadająca na dofinansowanie montażu instalacji na budynkach użyteczności publicznej również nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Dyrektor KIS częściowo zgodził się ze stanowiskiem gminy. Za prawidłowe uznał stanowisko gminy m.in. w zakresie zastosowania odwrotnego obciążenia do nabywanych usług budowlanych, prawa do odliczenia VAT oraz braku opodatkowania dotacji przypadającej na montaż instalacji na budynkach użyteczności publicznej. Organ nie zgodził się natomiast ze stanowiskiem gminy w zakresie dotacji dotyczącej usług świadczonych na rzecz mieszkańców.

Uzasadniając swoje stanowisko organ podzielił pogląd gminy, co do tego że w przypadku montażu instalacji na prywatnych posesjach, to mieszkańcy występują w roli podmiotu zlecającego wykonanie usługi, zatem należy ich uznać za inwestorów. W konsekwencji, gmina w tych przypadkach będzie traktowana jako główny wykonawca, zaś podmioty świadczące na jej rzecz usługi budowlane będą miały status podwykonawców. Odnosząc się do kwestii opodatkowania dotacji, dyrektor KIS wskazał, że dotacja przypadająca na inwestycje realizowane na posesjach mieszkańców ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez gminę, zatem powinna zwiększyć podstawę opodatkowania VAT. Z kolei w przypadku dofinasowania, które gmina otrzyma w związku z realizacją projektu w części dotyczącej budynków użyteczności publicznej, dofinansowanie to zdaniem dyrektora KIS nie będzie miało bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych usług, gdyż w przedmiotowej sytuacji gmina nie będzie odsprzedawać usług dalej na rzecz osób trzecich.

Janina Fornalik doradca podatkowy, partner w MDDP

Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy w omawianej interpretacji jest moim zdaniem kontrowersyjne w odniesieniu do opodatkowania dotacji dotyczącej instalacji solarnych instalowanych na budynkach mieszkańców. Dofinansowanie uzyskane przez gminę ma na celu generalnie pokrycie kosztów projektu. Wątpliwości wynikają z faktu pobierania odpłatności od mieszkańców, która stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług. Można jednak argumentować, że otrzymana dotacja nie powinna zwiększać podstawy opodatkowania świadczonych usług, gdyż nie jest bezpośrednio związana ze świadczeniem przez gminę usług na rzecz mieszkańców, lecz dotyczy pokrycia kosztów całego projektu, w tym również kosztów ogólnych, takich jak kosztów promocji. Od jakiegoś czasu można jednak zauważyć kształtowanie się niekorzystnej linii interpretacyjnego organów podatkowych w tej kwestii, chociaż jeszcze w ubiegłym roku wydawane były rozbieżne interpretacje indywidualne przez dyrektora KIS. Przykładowo wydane zostały następujące korzystne interpretacje stanowiące o braku opodatkowania dotacji: z 15 września 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.341.2017.2.JM, z 23 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.231.2017.3.MC, z 4 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.193.2017.2.MK. Niejednolite orzecznictwo organów podatkowych skutkuje nierównym traktowaniem gmin z punktu widzenia kosztów realizowanych inwestycji. Niewątpliwie takie sytuacje powinny zostać weliminowane, np. poprzez wydanie przez resort finansów interpretacji ogólnej bądź objaśnień podatkowych uregulowanych w Ordynacji podatkowej.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono