Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.08.2018 06:30 Publikacja: 28.08.2018 06:30
Foto: Adobe Stock
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 16 maja 2018 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.196. 2018.1.MK) rozstrzygnął kwestię prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu polegającego na budowie węzłów przesiadkowych na terenie gminy.
Z wnioskiem o wydanie omawianej interpretacji zwróciła się gmina będąca czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawczyni w 2017 r. rozpoczęła realizację projektu pn. „Budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych", współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Inwestycja obejmuje budowę dróg rowerowych na terenie gminy oraz budowę punktu przesiadkowego. W ramach punktu powstanie parking typu „Parkuj i jedź" na 20 samochodów, zadaszone miejsca parkingowe na 40 rowerów, zatoki autobusowe i miejsca z ławeczkami do oczekiwania na środek transportu jako poczekalnia dla podróżnych. Przedmiotowa inwestycja poprzez poprawę na terenie gminy komunikacji rowerowej i infrastruktury służącej transportowi zbiorowemu zachęci do korzystania z różnych form transportu niskoemisyjnego, zmniejszając tym samym natężenie ruchu samochodowego na drogach krajowych, powiatowych i gminnych. Ponadto zwiększone zostanie zarówno komfort użytkowników dróg, jak i bezpieczeństwo ruchu drogowego dla pojazdów i rowerzystów.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Rosnący dług miasta bierze się z tego, że my cały czas inwestujemy, pomimo że planowana nadwyżka operacyjna w 2025 r. będzie sięgała 300 mln zł – mówi Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z transakcją wniesienia aportem do spółki komunalnej nowo wybudowanej infrastruktury oświetleniowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo gmin do stosowania własnej metody określania proporcji odliczenia VAT przy inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. Uznał, że gminy mogą stosować metodę ilościową opartą na rzeczywistych pomiarach zużycia wody i odprowadzania ścieków zamiast standardowej metody określonej w rozporządzeniu.
Wypłacane gminom odszkodowania z tytułu wycinki drzewostanu na potrzeby inwestycji drogowych stanowią w istocie wynagrodzenie za świadczoną usługę i podlegają opodatkowaniu VAT.
21 października prezydent RP podpisał ustawę z 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od stycznia 2025 r., wprowadzając wiele zmian w finansowaniu oświaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas