Zasady ustalania wysokości opłat za użytkowanie wieczyste, jak również tryb i terminy ich pobierania, określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.). [/link]
Zgodnie z treścią art. 72 ustala się je według stawki procentowej od ceny nieruchomości (art. 67 ust. 1 stanowi, że cenę ustala się na podstawie wartości gruntu). Stawka procentowa pierwszej opłaty wynosi od 15 proc. do 25 proc. ceny. Natomiast wysokość stawek opłat rocznych jest uzależniona od określonego celu, na jaki nieruchomość została w wieczyste użytkowanie oddana.
I tak np. za nieruchomości gruntowe oddane na działalność turystyczną stawka opłaty rocznej wynosi 2 proc., za nieruchomości przeznaczone pod działalność gospodarczą zapłacimy stawkę wynoszącą 3 proc., a za te grunty, które zostały oddane na cele mieszkaniowe, stawka opłaty rocznej wynosi 1 proc. ceny tej nieruchomości.
Pamiętać przy tym należy, że jeżeli nieruchomość została oddana w wieczyste użytkowanie na więcej niż jeden cel, stawkę procentową opłaty rocznej przyjmuje się dla tego celu, który w umowie został określony jako podstawowy. Chyba że nastąpi trwała zmiana sposobu użytkowania gruntu (art. 73 ust. 1 i 2 ustawy).
Różna stawka procentowa będzie obowiązywała także właścicieli lokali znajdujących się w budynku postawionym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Właściciele lokali wykorzystywanych na działalność gospodarczą zapłacą opłatę według stawki 3 proc., właściciele lokali mieszkalnych według stawki 1-procentowej.