Ta zmiana weszła w życie 1 stycznia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=335524]Nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadza ustawa z 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (DzU nr 219, poz. 1706)[/link].
Była bardzo oczekiwana, o czym świadczą choćby listy do redakcji: „Jestem matką niepełnosprawnego od urodzenia dziecka. Nigdy nie podjęłam pracy, bo syn urodził się tuż po ukończeniu przeze mnie studiów. Nie dostaję świadczenia pielęgnacyjnego, bo mąż nieźle zarabia. Nie mogę pracować i martwi mnie, że nie odkładam nic na emeryturę” – pisze czytelniczka.
Rzeczywiście, dotychczas świadczenie przysługiwało, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 583 zł. Teraz wsparcie będzie można otrzymać niezależnie od tego, jaka jest sytuacja finansowa bliskich niepełnosprawnego. Chodzi nie tylko o dodatkowe pieniądze. Jeśli opiekun ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, to jest również z tego tytułu ubezpieczony emerytalnie, rentowo i zdrowotnie.
– Osoby, które występowały o świadczenie pielęgnacyjne i otrzymały odmowy, bo nie spełniły kryterium dochodowego, mogą teraz zgłosić się ponownie. Wnioski złożone od stycznia będziemy rozpatrywać już według nowych przepisów – wyjaśnia Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń. – Oczywiście o pomoc mogą także wystąpić osoby, które dotychczas tego nie robiły.
[srodtytul]Komu się należy[/srodtytul]