Związek Gmin Wiejskich złożył w Sejmie projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=38E2B8707BAD99B3CC6263436013EB70?id=182007]ustawy – Karta nauczyciela[/link]. Proponują, by w czasie urlopu na poratowanie zdrowia pieniądze wypłacał nauczycielom ZUS, a nie – jak obecnie – samorządy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z ponad pół miliona nauczycieli zatrudnionych w oświacie może po przepracowaniu siedmiu lat wystąpić o udzielenie mu rocznego urlopu na poratowanie zdrowia. W czasie swojej kariery pedagogicznej może skorzystać z tego uprawnienia trzy razy. W tym czasie zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.
[b]Samorządy, które są właścicielami szkół, mogą więc płacić nauczycielowi nawet przez trzy lata jego nieobecności w szkole.[/b]
[srodtytul]Kosztem samorządów[/srodtytul]
– Subwencja oświatowa, którą otrzymujemy od rządu, jest niedoszacowana na 2 mld zł. Dlatego samorządy muszą utrzymywać nauczycieli w trakcie urlopu na poratowanie zdrowa z własnej kieszeni – tłumaczy potrzebę zmian Edward Trojanowski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP. – Przerzucanie na gminy wydatków związanych z oświatą powoduje ograniczenie rozwoju samorządów.