Nagrody za upowszechnianie kultury - warunki ustala gmina, przyznaje wójt

Warunki i tryb przyznawaniu nagród ustala rada gminy. Natomiast przyznanie nagrody konkretnemu podmiotowi należy do kompetencji wójta.

Publikacja: 30.10.2018 04:10

Nagrody za upowszechnianie kultury - warunki ustala gmina, przyznaje wójt

Foto: Adobe Stock

W art. 7a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przyjęto, że jednostki samorządu terytorialnego (w tym gminy) mogą ustanawiać i przyznawać doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody można przyznawać osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom – na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu. W takim przypadku organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (w przypadku gminy – rada gminy), w drodze uchwały, określają szczegółowe warunki i tryb przyznawania powyższych nagród, biorąc pod uwagę:

- charakter działalności osoby fizycznej lub prawnej bądź

- rangę osiągnięcia

w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania lub ochrony kultury.

Ustalanie przez radę gminy sposobu i metod postępowania przy przyznawaniu nagrody obejmuje m.in. określenie poczynań służących realizacji tego zadania, w tym o charakterze doradczym. Uprawnienia organu doradczego nie mogą jednak naruszać ustawowych kompetencji organów gminy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1333/07, NZS 2008/4/74). Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego z 6 maja 2010 r. (znak NK.II.JK8.0911-15/10, LEX nr 1731837) rada gminy może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając ich przedmiot działania i skład osobowy, ale ze swojego grona. Natomiast kompetencja do ewentualnego powołania członków komisji spoza składu rady przysługuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) w ramach jego właściwości do wykonania uchwały rady. W ramach określenia trybu przyznania nagrody mieści się postanowienie o utworzeniu organu opiniodawczo-doradczego, jakim jest np. komisja mająca za zadanie wyłonienie kandydatów, którym zostaną przyznane nagrody. Nie można jednak powierzyć komisji przyznania nagrody. Nagrody konkretnym podmiotom przyznaje wójt, zgodnie z trybem określonym uchwałą rady. W orzecznictwie podkreśla się przy tym, że charakter i funkcja omawianej nagrody wykluczają wydawanie decyzji o jej przyznaniu (por. m.in. wyrok NSA z 15 września 2010 r., sygn. II OSK 1409/10, LEX nr 746517).

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 30 sierpnia 2018 r. (sygn. IV SA/Gl 671/18, LEX nr 2541610) przyznanie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury nie następuje w formie decyzji administracyjnej, lecz w innej formie przyjętej w akcie prawa miejscowego (uchwale rady). Przyznanie nagrody nie jest jednak wyjęte spod kontroli zewnętrznej, gdyż jest to akt, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 6 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, podlegający zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

—Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna:art. 7a ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1983)

art. 3 § 2 pkt 6 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1302 ze zm.)

art. 21, art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr