Zasady wynagradzania starosty ustala rada

Do przyznania staroście powiatu nagrody jubileuszowej oraz dodatkowej nagrody rocznej, tzw. trzynastki, uprawniona jest wyłącznie rada powiatu

Aktualizacja: 30.01.2008 08:06 Publikacja: 30.01.2008 00:06

Nie może scedować tego uprawnienia na swego przewodniczącego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 1286/07).

Uchwałę upoważniającą przewodniczącego do przyznania nagrody jubileuszowej i trzynastki staroście łukowskiemu podjęła Rada Powiatu w Łukowie w woj. lubelskim.

Ten punkt uchwały zaskarżył wojewoda lubelski, a unieważnił go Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, iż z art. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta, burmistrza, prezydenta, starosty i marszałka województwa dokonuje organ stanowiący bądź jego przewodniczący. Przewodniczącego musi do tego upoważnić uchwała rady. Nie może ona jednak obejmować prawa do ustalania wynagrodzenia. Pojęcie „wynagrodzenie”, użyte w tym przepisie jest szersze niż pojęcie „wynagrodzenie za pracę”. Obejmuje bowiem również inne świadczenia pieniężne związane ze stosunkiem pracy, jak nagroda jubileuszowa i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Rada powiatu zaskarżyła ten wyrok do NSA. Jej zdaniem sąd I instancji błędnie przyjął, że tylko rada powiatu jest uprawniona do przyznania staroście nagrody jubileuszowej i trzynastki, i że nie mogła ona upoważnić do tego swego przewodniczącego.

Określenie: „prawo ustalania wynagrodzenia”, użyte w art. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych należy rozumieć szeroko jako uprawnienie do określania i przyznawania wynagrodzenia – przekonywała. Obejmuje ono m.in. nagrodę jubileuszową oraz trzynastkę. Naczelny Sąd Administracyjny uznał skargę kasacyjną za nieuzasadnioną i oddalił ją. Podzielając stanowisko WSA w Lublinie, przypomniał, że zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych rada może upoważnić w odrębnej uchwale swojego przewodniczącego do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i marszałka województwa. Taka uchwała nie może jednak obejmować prawa do ustalania przez przewodniczącego ich wynagrodzenia. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych nagroda jubileuszowa traktowana jest jako składnik wynagrodzenia.

Również Sąd Najwyższy potwierdził w wyroku z 11 kwietnia 2006 r.(I PK 172/05), że pojęcie „zasady wynagradzania pracowników” obejmuje także zasady przyznawania nagród jubileuszowych.

Skoro przyznawanie nagrody jubileuszowej (i trzynastki) mieści się w pojęciu „ustalanie wynagrodzenia”, wspomniana uchwała była sprzeczna z art. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych.

Nie może scedować tego uprawnienia na swego przewodniczącego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 1286/07).

Uchwałę upoważniającą przewodniczącego do przyznania nagrody jubileuszowej i trzynastki staroście łukowskiemu podjęła Rada Powiatu w Łukowie w woj. lubelskim.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku