Senatorowie chcą, by na potrzeby przyznawania świadczeń z pomocy społecznej dochody osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, od których wysokości zależy prawo do świadczeń, były brane w rzeczywistej wysokości. Taka osoba przedstawiałaby pisemne oświadczenie o swoich dochodach.

Obecnie bez względu na to, jakie dochody osiąga ona w rzeczywistości, za jej dochody z prowadzonej działalności przyjmuje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli z tytułu prowadzenia tej działalności nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, przyjmuje się kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących to zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niezgodny z ustawą zasadniczą 3 października 2006 r. (sygn. K 30/05), ale dopiero teraz doczekał się on nowelizacji. TK uznał, że sposób ustalania dochodu tych osób jest oderwany od faktycznej sytuacji ubiegającego się o pomoc społeczną lub jego rodziny. Są oni przez to traktowani gorzej niż osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane na zasadach ogólnych.

mrz