Takie stanowisko prezentuje Państwowa Komisja Wyborcza. Wątpliwości interpretacyjne zrodziły się na kanwie wyroku Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, który uznał miejscowego burmistrza za winnego tego, że przekroczył swoje uprawnienia, wydając polecenia służbowe zabraniające obcokrajowcom handlu na miejskim targowisku.

Sąd stwierdził, że nie miał podstawy prawnej i działał na szkodę interesu prywatnego obcokrajowców (art. 231 § 1 k.k.). Odstąpił jednak od wymierzania mu kary. Orzekł tylko środek karny: świadczenie pieniężne w kwocie 2 tys. zł na rzecz hospicjum. Choć wyrok uprawomocnił się w kwietniu, rada miasta do tej pory nie wygasiła burmistrzowi mandatu. Uważa, że nie został ukarany. Posiłkuje się opiniami prawnymi.

– Z chwilą zapłaty środka karnego wyrok na burmistrza uległ zatarciu. Zresztą informacji o skazaniu nie ma do tej pory w rejestrze KRS – argumentuje Jacek Piekutowski, przewodniczący RM w Radzyniu Podlaskim.

Inne stanowisko prezentuje wojewoda. Powołuje się na art. 7 ust. 2 pkt 1 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatu i sejmików województw, z którego wynika, że bierne prawo wyborcze tracą osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Wojewoda uważa, że osoba uznana przez sąd za winną popełnienia przestępstwa pomimo odstąpienia od wymierzenia kary jest skazana w świetle art. 7 ordynacji. Mandat burmistrza wygasł więc w dniu uprawomocnienia się wyroku Sądu Rejonowego w Radzyniu. Obowiązkiem rady jest jednak podjęcie tzw. uchwały deklaratoryjnej na ten temat, aby ostatecznie wyjaśnić sytuację prawną burmistrza.

Podobne stanowisko prezentuje Ferdynand Rymarz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Jego zdaniem przyjęcie odmiennej interpretacji omawianego przepisu spowodowałoby, że osoby znajdujące się w sytuacji prawnej takiej jak burmistrz Radzynia byłyby uprzywilejowane w stosunku do osób, wobec których sąd warunkowo umorzył postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenie publicznego, bo one tracą bierne prawo wyborcze na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ordynacji.