[b]Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej (ops). Zatrudnione u nas osoby są pracownikami samorządowymi, wśród nich jest grupa 30 pracowników socjalnych. Kadrowy twierdzi, że są to stanowiska nieurzędnicze niepodlegające ocenie, natomiast niektórzy kierownicy ops-ów oceniają wszystkich pracowników, w tym również socjalnych. Czy podlegają oni obowiązkowym ocenom kwalifikacyjnym?[/b]
[b]Tak[/b]. Okresowym ocenom kwalifikacyjnym podlegają osoby posiadające specjalizację w zawodzie pracownik socjalny zatrudnione na jednym ze stanowisk urzędniczych. Oceniani nie są natomiast pracownicy socjalni zatrudnieni na stanowiskach pracowniczych.
Art. 17 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych mówi, że pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym podlega okresowym ocenom kwalifikacyjnym. Takiej ocenie podlega również pracownik samorządowy mianowany zatrudniony na stanowisku innym niż urzędnicze. Obowiązek przeprowadzania ocen uzależniony jest zatem od stanowiska, jakie zajmuje dana osoba.
Ustawa nie definiuje terminu „stanowisko urzędnicze”. Dla jego określenia pomocne jest rozporządzenie z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. W załączniku nr 3 tabeli II do tego rozporządzenia określony jest wykaz stanowisk dla poszczególnych samorządowych jednostek organizacyjnych. Punkt III załącznika zawiera wykaz stanowisk w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Zgodnie z nim stanowiska urzędnicze to: główny administrator (stanowisko kierownicze) oraz koordynator ds. komputeryzacji pomocy społecznej, starszy administrator, administrator (pozostałe stanowiska urzędnicze).
Od osób na tych stanowiskach wymagane jest posiadanie wykształcenia wyższego, bez określenia jego kierunku. Mogą to być również osoby posiadające uprawnienia pracownika socjalnego. Natomiast tylko osoby posiadające specjalizację w zawodzie pracowników socjalnych mogą być zatrudniane na stanowiskach: głównego specjalisty, starszego specjalisty pracy socjalnej – koordynatora, starszego specjalisty pracy socjalnej i specjalisty pracy socjalnej. Stanowiska te nie należą do grupy urzędniczych, tylko do pracowniczych.[i]Autorka jest radcą prawnym w kancelarii M. Mazurek i Partnerzy[/i]