Co samorządowy urzędnik wiedzieć powinien

Zakres uprawnień i obowiązków urzędników mianowanych w gminie określony został przede wszystkim w pragmatyce służbowej, jaką jest ustawa o pracownikach samorządowych

Aktualizacja: 20.11.2008 06:49 Publikacja: 20.11.2008 05:06

Red

Ogólna norma zawarta w art. 15 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163435]ustawy o pracownikach samorządowych[/link] nakazuje wszystkim pracownikom samorządowym zachowanie dbałości w wykonywaniu zadań publicznych oraz o środki publiczne. Kolejne przepisy w sposób bardziej szczegółowy określają obowiązki urzędników (art. 15 – 19 ustawy).

[srodtytul]Jakie wymagania[/srodtytul]

Wskazują na konieczność przestrzegania prawa, profesjonalne wykonywanie zadań urzędu. Pracownik samorządowy ma obowiązek zachowywania się z godnością w miejscu pracy i poza nim (art. 15 ust. 2 ). Ponadto wymaga się od niego składania oświadczeń o prowadzonej działalności gospodarczej (art. 18a) lub oświadczeń o stanie majątkowym (art. 19). Powstrzymywania się od zajęć mogących wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność (art. 18).

Mianowany pracownik samorządowy może być zatrudniony, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu gminy, poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych wypadkach także w nocy, w niedziele i święta. Obowiązek ten nie obejmuje kobiet w ciąży oraz opiekujących się dziećmi do lat ośmiu.

Zgodnie z treścią art. 17 u.p.s. urzędnicy podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym sporządzanym nie rzadziej niż co dwa lata. W razie uzyskania ponownej negatywnej oceny kwalifikacyjnej, dokonanej nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od poprzedniej, pracodawca zobowiązany jest do niezwłocznego rozwiązania stosunku pracy z urzędnikiem mianowanym.

Niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie przez mianowanego pracownika samorządowego obowiązków, objęte negatywną oceną kwalifikacyjną, podobnie jak naruszenie obowiązków wymienionych w treści ustawy, skutkować może odpowiedzialnością porządkową lub dyscyplinarną pracowników mianowanych.

Jeżeli w przekonaniu urzędnika mianowanego polecenie wydane mu przez przełożonego jest niezgodne z prawem, urzędnik ten powinien przedstawić mu swoje zastrzeżenia, a w razie pisemnego potwierdzenia polecenia powinien je wykonać, zawiadamiając jednocześnie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o swoich zastrzeżeniach.

[srodtytul]Pieniądze albo wolne[/srodtytul]

Urzędnikowi mianowanemu z tytułu pracy poza normalnymi godzinami pracy przysługuje wynagrodzenie lub czas wolny według jego wyboru, aczkolwiek skorzystanie przez niego z przedstawionych uprawnień nie wyklucza prawa do innych świadczeń, którymi są w szczególności dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Wszelkie spory mogące powstać ze stosunku pracy urzędników mianowanych rozpoznają sądy pracy.

[i]Podstawa prawna: – [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163435]ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.)[/link][/i]

[i]Autor jest prawnikiem w kancelarii DeBenedetti Majewski Szcześniak[/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku