W następnym roku skala i tempo wdrażania funduszy europejskich z perspektywy 2007 – 2013 będą znaczne większe niż w mijającym. Zgodnie z “Planem stabilności i rozwoju” przyjętym przez rząd do wydania mamy ok. 16,8 mld zł. Ten ogromny wysiłek wdrażania czeka nie tylko administrację centralną, ale również samorządy województw, które odpowiadają za regionalne programy operacyjne. Szybkie wydanie europejskich pieniędzy umożliwiają zmiany w prawie oraz akcja “Proste fundusze”.
[srodtytul]Co nowego w prawie[/srodtytul]
W ciągu roku dokonano trzech niezwykle istotnych zmian legislacyjnych, które umożliwiły dostosowanie prawa polskiego do prawa unijnego, a tym samym sprawniejsze wdrażanie funduszy. 15 listopada weszła w życie ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dzięki zmianom polskie prawo ochrony środowiska jest zgodne z wymaganiami UE. Wszyscy beneficjenci funduszy, których projekty wymagają sporządzania ocen środowiskowych, mogą zatem bez przeszkód prowadzić inwestycje.
Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 24 października, dotyczy przede wszystkim przedłużenia terminu składania ofert, gdy zmienia się specyfikacja istotnych warunków zamówienia, wprowadzenia obowiązku informowania o zmianie SIWZ przez zmianę treści ogłoszenia, a także częściowej zmiany zasad ustalenia kwoty wadium w kierunku korzystnym dla firm.
Kluczowe zmiany ułatwiające wdrażanie funduszy UE znalazły się również w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, już podpisanej przez prezydenta RP. Porządkuje ona system instytucjonalnego wdrażania funduszy, systematyzuje działania strategiczne, a także doprecyzowuje zagadnienia związane z finansowaniem programów UE. Do końca roku przeprowadzone zostaną również nowelizacje trzech rozporządzeń MRR stanowiących programy pomocowe w ramach RPO oparte na wyłączeniach blokowych.