Pieniądze zgromadzone w funduszu przeznaczone są dla gmin oraz ich związków. Udziela się ich w formie preferencyjnych kredytów, które mogą być wykorzystane przede wszystkim na pokrycie kosztów przygotowania projektów. Ponadto można z nich sfinansować emisję obligacji, ich wykup oraz spłatę pożyczek i kredytów wraz z odsetkami i innymi kosztami obsługi. Poza tym uzyskane z funduszu środki mogą być wykorzystane na opracowanie studium wykonalności inwestycji, z uwzględnieniem niezbędnych ekspertyz.
Maksymalna kwota udzielonego kredytu nie może przekraczać 80 proc. planowanych kosztów netto. Jednocześnie nie może przekraczać kwoty 0,5 mln zł.
Oprocentowanie kredytu jest preferencyjne. Zgodnie z art. 6 ustawy z 12 grudnia 2003 r. o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych wynosi ono 0,5 proc. stopy redyskontowej weksli przyjmowanych do redyskonta przez Narodowy Bank Polski. Obecnie (na 26 lutego 2009 r.) wynosi ono zatem 2,125 proc. w skali roku.
[srodtytul]Aby zdobyć wsparcie[/srodtytul]
Zainteresowana gmina musi wystąpić z wnioskiem do Banku Gospodarstwa Krajowego. Podlega on ocenie w szczególności pod względem możliwości finansowania planowanej inwestycji ze środków unijnych. Pozytywna ocena wniosku jest warunkiem przyznania kredytu.