Zasadniczo pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z planem urlopów. Wynika to z art. 163 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link], według którego urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jednak w wielu gminach aktualne jest nadal pytanie, czy można urzędnika zmusić do wykorzystania zaległego urlopu.
[srodtytul]Do 31 marca[/srodtytul]
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 k.p.). Jeżeli jednak pracownik nie wykorzystał urlopu w roku, w którym uzyskał do niego prawo, to powinien z niego skorzystać do końca marca następnego roku.
Wskazuje na to art. 168 k.p., w myśl którego urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Pracodawca ma więc obowiązek udzielić swemu pracownikowi zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału. Ma to stanowić gwarancję wykorzystania urlopu wypoczynkowego, który – żeby spełniał swą właściwość – musi być udzielany w czasie sprzężonym z procesem pracy – najlepiej w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, a jeżeli było to niemożliwe, najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
[srodtytul]Decyduje pracodawca...[/srodtytul]