Ryczałtowiec także otrzyma świadczenie

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która obowiązuje od 21 maja tego roku, dopuszcza uznanie za dochód osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą także kwoty niższej od najniższej podstawy wymiaru składek na ZUS

Aktualizacja: 27.05.2009 07:05 Publikacja: 27.05.2009 06:20

Ryczałtowiec także otrzyma świadczenie

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Takie rozwiązanie przewiduje zmieniony art. 8 ust. 5 pkt 2 ustawy. Zgodnie z jego nowym brzmieniem w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za dochód uznaje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby.

W obowiązującym do dnia wejścia w życie uchwalonej 5 marca 2009 r. nowelizacji przepis art. 8 ust. 5 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej nakazywał, aby za dochód przedsiębiorcy prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem zryczałtowanym uznawać zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

[srodtytul]Niekonstytucyjne kryterium[/srodtytul]

W przypadku, w którym z tytułu prowadzenia tej działalności obowiązek ubezpieczenia nie powstawał, ustawa nakazywała, aby jako dochód traktować kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie. Rozwiązanie to zostało zakwestionowane przez [b]Trybunał Konstytucyjny (K 30/05).[/b]

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 3 października 2006 r. orzekł, że art. 8 ust. 5 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej jest niezgodny z konstytucją, w szczególności z jej art. 2 (zasada sprawiedliwości społecznej), art. 32 (zasada równości wobec prawa) i art. 71 (zasada polityki społecznej państwa). Zdaniem TK zakwestionowane rozwiązanie wiązało mechanicznie warunki objęcia pomocą społeczną z dowolnie i arbitralnie wybraną przesłanką, która w żaden sposób nie wiąże się z rzeczywistą sytuacją materialną i życiową potencjalnie uprawnionego.

[srodtytul]Decyduje sytuacja materialna[/srodtytul]

W ocenie Trybunału odwołanie się w art. 8 ust. 5 pkt 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do sposobu ustalania dochodu osób prowadzących działalność gospodarczą zastosowanego w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nie znajduje uzasadnienia dla świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz zasiłków rodzinnych.

Istota i funkcje świadczeń z pomocy społecznej i zasiłków rodzinnych – stwierdza Trybunał – nie pokrywają się z istotą i funkcjami systemu ubezpieczeń społecznych. W tym drugim wypadku ustawowe wykluczenie możliwości zadeklarowania jako podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe niższej kwoty niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia ma na celu zapewnienie odpowiedniej wysokości świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych, te bowiem mają bezpośredni związek z wysokością płaconych składek.

[b]Przy świadczeniach z pomocy społecznej i zasiłkach rodzinnych chodzi natomiast o to, żeby osoby o rzeczywiście niskich dochodach mogły otrzymać odpowiednie wsparcie. Prawo do wsparcia uzależnione jest wyłącznie od rzeczywistej sytuacji materialnej rodziny. Nie chodzi więc o zagwarantowanie minimalnego poziomu kwot gromadzonych na potrzeby przyszłych świadczeń, ale o przydzielenie pomocy tym, którzy jej naprawdę aktualnie potrzebują.[/b]

[srodtytul]Skutki nowelizacji[/srodtytul]

Jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji skutki – finansowe – obciążą głównie budżet państwa. Zmiana bowiem ustawowej definicji dochodu w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozszerzy dostępność świadczeń z pomocy społecznej dla tej kategorii osób, które osiągają dochody w kwocie niższej od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=72602B63F646886ECEAD5D731785D739?id=310168]ustawa z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (DzU nr 69, poz. 590)[/link][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo