W odróżnieniu od przepisów kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie od decyzji administracyjnej w sprawie dotyczącej udzielania świadczeń z pomocy społecznej przysługuje nie tylko stronie. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=53E07FEEB9FD0CBB1ED6671F58B6C495?id=276051]ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej[/link] odwołanie od decyzji w sprawie świadczeń z pomocy społecznej może złożyć inna osoba za zgodą osoby ubiegającej się o świadczenie.
[srodtytul]Przez pełnomocnika[/srodtytul]
Osoba fizyczna, która nie jest stroną postępowania administracyjnego w tych sprawach, może zatem zainicjować postępowanie drugiej instancji, jeżeli wraz ze środkiem odwoławczym przedłoży pisemne oświadczenie strony, z którego wynika zgoda na wniesienie odwołania, wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy czy zażalenia.
Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że taka osoba, która składa odwołanie na podstawie art. 106 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej, nie staje się stroną tego postępowania. Nie jest również uprawniona do dokonywania innych czynności w postępowaniu odwoławczym. Jej uprawnienia procesowe kończą się na złożeniu środka odwoławczego z koniecznymi załącznikami. Aby móc dokonywać innych czynności w toczącej się sprawie, osoba taka powinna posiadać osobne pełnomocnictwo udzielone przez stronę.
[srodtytul]Za pośrednictwem wójta[/srodtytul]