1 sierpnia 2009 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące zasady organizacji imprez masowych. Określa je [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BAAEA99443CE991791886FD1850CD889?id=308542]uchwalona 20 marca 2009 r. ustawa, która została opublikowana w DzU nr 62, poz. 504[/link]. Jej przepisy, podobnie jak jej poprzedniczki, określają zasady postępowania konieczne do zabezpieczenia imprezy masowej, warunki bezpieczeństwa takich wydarzeń, zasady i tryb wydawania zezwoleń. Ponadto uregulowano w niej zasady gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych oraz zasady odpowiedzialności organizatorów za szkody wyrządzone w związku z odbywającym się koncertem, meczem czy innym wydarzeniem.
[srodtytul]Z 30-dniowym wyprzedzeniem[/srodtytul]
Najmniej zmieniły się przepisy określające zasady wydawania zezwoleń. Ich wydawaniem, tak jak dotychczas, zajmuje się wójt (burmistrz, prezydent miasta). Od 1 sierpnia zmienią się jednak terminy, w jakim organizator powinien z wnioskiem o zgodę wystąpić. Artykuł 25 ust. 1 nowej ustawy wymaga, aby nastąpiło to najpóźniej na 30 dni przed planowanym terminem imprezy. Zmiana jest istotna, ponieważ według przepisów dotychczasowych wystarczyło, aby wniosek trafił do gminy na 14 dni przed planowanym wydarzeniem. Wniosek składa się do gminy właściwej ze względu na miejsce, w którym impreza ma się odbyć.
W terminie 30 dni przed planowaną datą imprezy organizator powinien również zwrócić się do właściwego miejscowo komendanta policji, Państwowej Straży Pożarnej, kierownika pogotowia ratunkowego oraz inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy. [b]Opinie należy sporządzić w terminie 14 dni od dnia, w którym organizator o nie wystąpił. Zachowują one ważność przez sześć miesięcy od dnia ich wydania.[/b]
Jeżeli ma się ona odbyć w strefie nadgranicznej, to w tym samym terminie należy powiadomić Straż Graniczną, a jeżeli ma być przeprowadzana na terenach zarządzanych przez wojsko, to także Żandarmerię Wojskową.