Warsztat samochodowy Sprawne Autko wymienia m.in. olej i akumulatory. Są to odpady niebezpieczne. Właściciele zakładu ze zdziwieniem dowiedzieli się, że będą musieli uzyskać pozwolenie odpadowe. Jest ono wymagane, ponieważ rocznie ilość takich odpadów przekracza tonę.[/ramka]
Przedsiębiorcy występują o pozwolenie do starosty właściwego ze względu na lokalizację zakładu. Gdyby była to instalacja wymagająca raportu środowiskowego, właściwy byłby marszałek województwa.
Ci, którzy wprowadzają mniej śmieci (powyżej 100 kg odpadów niebezpiecznych), muszą uzyskać nie pozwolenie, ale decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Tu także decyzje wydaje starosta i marszałek po zasięgnięciu opinii miejscowego wójta, burmistrza bądź prezydenta. Natomiast wytwarzający odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie albo odpady inne niż niebezpieczne powyżej 5 ton przedkładają tylko informację o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania nimi.
[b]Pozwolenia nie dotyczą odpadów komunalnych, odpadów z wypadków i powstałych na skutek poważnych awarii. Tu obowiązują inne przepisy.[/b]
Z kolei zbieranie, transport, unieszkodliwianie i odzysk odpadów wymagają uzyskania nie pozwoleń, ale zezwoleń. Te na zbieranie i transport wydaje starosta, pozostałe także marszałek województwa.
[srodtytul]Gazy i pyły także pod kontrolą [/srodtytul]
Najwięcej problemów z uzyskaniem właściwych pozwoleń będą mieli przedsiębiorcy emitujący gazy i pyły do atmosfery. Wygasło bowiem [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=168193]rozporządzenie w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (DzU z 2003 r. nr 1, poz. 12)[/link] pozwalające na ustalenie, kto powinien się starać o decyzję.
Na szczęście nie wszystkie firmy będą miały taki kłopot. Pozwoleń nie potrzebują instalacje określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176225]rozporządzeniu ministra środowiska wymieniającym, kiedy wprowadzanie gazów lub pyłów z instalacji do powietrza nie wymaga pozwolenia (DzU z 2004 r. nr 283, poz. 2840)[/link].
Pozwolenia te wydają właściwi ze względu na miejsce korzystania ze środowiska starostowie, a przy obiektach, które wymagają oceny oddziaływania na środowisko, marszałkowie województw, natomiast obszarami zamkniętymi zajmują się regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Często zamiast pozwolenia emitującym gazy i pyły wystarcza zgłoszenie do tych samych organów, które wydają pozwolenia.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=z.jozwiak@rp.pl]z.jozwiak@rp.pl[/mail]