Do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zalicza się m.in. wartość otrzymanych przez podatników świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Udział w bezpłatnych (finansowanych przez gminę) szkoleniach, w których uczestniczą radni, stanowi dla nich przychody podlegające opodatkowaniu.
Przychody te nie korzystają ze zwolnienia od podatku. A to oznacza, że wartość bezpłatnych (finansowanych przez gminę) szkoleń stanowi dla radnych opodatkowany przychód ze źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 5 ustawy o PIT.
Do podobnego wniosku dochodzą organy podatkowe, czego przykładem może być [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2009 r. (IBPBII/1/415-133/08/ASz)[/b] czy [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 lipca 2009 r. (ILPB1/415-511/09-6/AG)[/b].
W drugiej ze wskazanych interpretacji czytamy, że „finansowane przez urząd kursy i szkolenia stanowią dla radnych nieodpłatne świadczenia, które należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenia te, jako niewymienione w katalogu zwolnień określonym w art. 21 ust. 1 cytowanej ustawy, podlegają opodatkowaniu. Od uzyskiwanych przez radnych przychodów z tytułu czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy, w tym również i od ww. nieodpłatnych świadczeń, wnioskodawca jako płatnik obowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy”.