Urząd, jako płatnik, obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu uzyskanego przez radnych z tytułu szkolenia, a także sporządzić informację PIT-11.
Prawidłowość takiego postępowania potwierdziła [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 16 października 2009 r. (ITPB2/415-649/09/MU).[/b]
Finansowane przez urząd szkolenia stanowią dla radnych nieodpłatne świadczenia, które należy zakwalifikować do przychodów, wymienionych w art. 13 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Świadczenia te, jako niewymienione wśród zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu.
Od uzyskiwanych przez radnych przychodów z czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy, w tym również od nieodpłatnych świadczeń, gmina jako płatnik obowiązana jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej dokonujące świadczeń z tytułu działalności, o której mowa m.in. w art. 13 pkt 5, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.