– Do kiedy należy się świadczenie osobie, która kończy studia licencjackie? Czy do dnia złożenia egzaminu końcowego, czy do końca roku akademickiego? Obroniłem pracę w październiku. Do kiedy powinienem w takiej sytuacji otrzymać pomoc z gminy? – pyta czytelnik.
W wypadku studenta świadczenie alimentacyjne wypłacane na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=10C8E3F33D4A0B637CC78FD38B89CCB4?id=295707]ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 ze zm.)[/link] przysługuje na rok akademicki. Trwa on od 1 października do 30 września następnego roku i pokrywa się z okresem zasiłkowym. Fakt, że dana osoba obroniła się po czasie, nie spowoduje przyznania świadczeń na kolejne miesiące.
Czytelnik powinien więc otrzymać świadczenie za wrzesień. Jeśli składał wniosek o pomoc z funduszu na kolejny okres zasiłkowy, to prawdopodobnie dostał odmowę – chyba że dalej się uczy.
Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 25. roku życia, gdy uczy się w szkole lub studiuje. Bez względu na wiek przysługują tylko w wypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
[b]Student może natomiast stracić prawo do świadczeń: jeśli na przykład zostanie wykreślony z listy studentów w trakcie roku akademickiego[/b] – czyli przestanie się uczyć w szkole wyższej.