Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę rady gminy Susiec jako wydaną z naruszeniem przepisów prawa [b](sygn. II SA/Lu 296/10)[/b].
Wojewoda lubelski zaskarżył do sądu uchwałę rady gminy Susiec dotyczącą szczegółowych zasad przyznawania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat.
Zakwestionował zapis mówiący, że: „usługi przyznaje się na podstawie zaświadczenia lekarskiego zawierającego wskazania dotyczące tych usług”. Uznał, że takie pozaustawowe unormowanie zawęża krąg uprawnionych do korzystania z wymienionych usług i jest przekroczeniem upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 50 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=72C04F27F17345C150C8538D06EE3F9C?id=76473]ustawy o pomocy społecznej[/link]. Ponadto uchwała w paragrafie dotyczącym zwolnień z opłat zawiera nieostre pojęcia, np. „osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji...” lub „podstawowe potrzeby życiowe”.
WSA w Lublinie przyznał rację wojewodzie. Przypomniał, że rada gminy na podstawie art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej zobowiązana jest do wydania uchwały określającej: szczegółowe warunki przyznawania usług opiekuńczych, szczegółowe warunki odpłatności za usługi, szczegółowe warunki zwolnienia od opłat i tryb pobierania opłat.
Nie ma uprawnienia do definiowania bądź konkretyzowania rodzaju lub określania zakresu wykonywanych czynności w ramach świadczonych usług. Ma jedynie kompetencje do szczegółowego wskazania przesłanek, po spełnieniu których osoby uprawnione do korzystania z usług będą mogły z nich korzystać odpłatnie lub za zwolnieniem całkowitym bądź częściowym, a także określania warunków ustalania ceny za usługę i sposobu pobierania opłaty.