Pojęciem „aglomeracji” posługuje się prawo wodne. Zgodnie z jego art. 43 ust. 2 „aglomeracja oznacza teren, na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych”.
Dlatego też ustęp 1 tego przepisu wymaga, aby aglomeracje o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2 tys. były wyposażone w system kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych. Instalacje te powinny się kończyć oczyszczalniami ścieków.
Aglomeracje wyznacza sejmik województwa. Nie czyni tego samodzielnie, ale po uzgodnieniu z właściwym dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej i właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin.
Wyznaczenie granic aglomeracji następuje w drodze uchwały. Jeżeli aglomeracja obejmowałaby tereny położone w dwóch lub więcej województwach, właściwy do jej wyznaczenia jest sejmik tego województwa, na którego terenie będzie się znajdować największa jej część.
[b]Od 13 sierpnia 2010 r. obowiązują przepisy nowego [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AB7E394D8F32BD1F26FA5C4BCDF6A7EC?id=361792]rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (DzU nr 137, poz. 922)[/link].[/b] Zgodnie z nim podstawę wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji stanowią przede wszystkim studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.