Budowa boiska, naprawa wodociągu, rewitalizacja rynku – często pokrywane są ze środków unijnych. Ale beneficjenci mają kłopoty z VAT, który bywa bezpodstawnie zaliczany do kosztów kwalifikowalnych, czyli współfinansowanych z funduszy strukturalnych.
– Refundacja VAT przysługuje tylko wtedy, kiedy beneficjent nie może go odzyskać – mówi Andżelika Marciniak, kierownik Oddziału ds. Programów Regionalnych w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. – Jeśli jednak wykorzysta inwestycję do wykonywania czynności opodatkowanych, nabywa prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wydatkach. Może więc złożyć korektę deklaracji. Wtedy musi jednak zwrócić zrefundowany VAT wraz z odsetkami.
[srodtytul]Prawo do odliczenia[/srodtytul]
Najwięcej kłopotów z rozliczeniem mają gminy.
– Co do zasady nie są podatnikami VAT, bo realizują zadania nałożone przez przepisy – mówi Łukasz Czekański z kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr. – Jeśli jednak zawierają umowy cywilnoprawne (np. najmu), stają się z tego tytułu podatnikami VAT, muszą go odprowadzić i mają też prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wówczas VAT nie może być sfinansowany dotacją (nie będzie kosztem kwalifikowalnym). Załóżmy, że gmina buduje centrum kultury nieodpłatnie udostępniane mieszkańcom. Nie będzie to działalność opodatkowana. Ale jeśli centrum wynajmie część powierzchni na cele komercyjne, to z tego tytułu gmina staje się podatnikiem VAT i ma prawo do odliczenia.