Organy podatkowe nie zgadzają się ze stanowiskiem sądów administracyjnych i uważają, że gminy wyposażające jednostki pożarnicze w specjalistyczny sprzęt nie mogą korzystać z obniżonej stawki VAT. Niekorzystne stanowisko zajął 19 października [b]dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (IBPP/443-1149/10/KG)[/b].
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się gmina planująca zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego. Transakcja miała być współfinansowana ze środków unijnych jako element większego projektu realizowanego w porozumieniu z innymi jednostkami samorządu terytorialnego.
Po zakupie gmina chciała nieodpłatnie przekazać pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej na mocy co najmniej pięcioletniej umowy użyczenia. Po jej wygaśnięciu strażacy otrzymaliby samochód na własność.
Zgodnie z art. 41 ust. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535)[/link] stawkę obniżoną (dotychczas 7 proc., a od nowego roku 8 proc.) stosuje się do dostaw towarów dla jednostek ochrony przeciwpożarowej pod warunkiem, że towary te są wymienione w odpowiednim załączniku do ustawy oraz że są przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej.
Na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzętu jako nabywca widniałaby gmina, a nie jednostka straży. Pomimo to wnioskodawca wykazywał, że można zastosować stawkę obniżoną. Wskazywał na swój ustawowy obowiązek ponoszenia kosztów funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej.