Gmina kupująca wozy strażackie zapłaci 22% VAT

Zakup przez gminę sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej jest obciążony podstawową stawką podatku

Aktualizacja: 09.11.2010 03:48 Publikacja: 09.11.2010 03:30

Gmina kupująca wozy strażackie zapłaci 22% VAT

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

Organy podatkowe nie zgadzają się ze stanowiskiem sądów administracyjnych i uważają, że gminy wyposażające jednostki pożarnicze w specjalistyczny sprzęt nie mogą korzystać z obniżonej stawki VAT. Niekorzystne stanowisko zajął 19 października [b]dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (IBPP/443-1149/10/KG)[/b].

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się gmina planująca zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego. Transakcja miała być współfinansowana ze środków unijnych jako element większego projektu realizowanego w porozumieniu z innymi jednostkami samorządu terytorialnego.

Po zakupie gmina chciała nieodpłatnie przekazać pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej na mocy co najmniej pięcioletniej umowy użyczenia. Po jej wygaśnięciu strażacy otrzymaliby samochód na własność.

Zgodnie z art. 41 ust. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535)[/link] stawkę obniżoną (dotychczas 7 proc., a od nowego roku 8 proc.) stosuje się do dostaw towarów dla jednostek ochrony przeciwpożarowej pod warunkiem, że towary te są wymienione w odpowiednim załączniku do ustawy oraz że są przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej.

Na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzętu jako nabywca widniałaby gmina, a nie jednostka straży. Pomimo to wnioskodawca wykazywał, że można zastosować stawkę obniżoną. Wskazywał na swój ustawowy obowiązek ponoszenia kosztów funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Na wsparcie swoich argumentów gmina przywołała orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazujące, że nie można interpretować przepisów art. 41 ust. 10 w oderwaniu od [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B9561FEDCC5FADC86AA7E6E3D9A7CBC3?id=329358]ustawy o ochronie przeciwpożarowej[/link], oraz późniejsze stanowisko [b]Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. I SA/Kr 358/10)[/b], w którym sąd uznał, że te przepisy muszą być interpretowane w taki sposób, żeby tworzyły spójny system. Takie tezy wynikają też z [b]uchwały Trybunału Konstytucyjnego (sygn. W 14/94)[/b].

Dyrektor IS stwierdził jednak, że orzeczenia te dotyczą jedynie spraw, w których zapadły, i nie są wiążące dla organów podatkowych. Fiskus bierze pod uwagę jedynie ścisłe brzmienie przepisów ustawy o VAT i nie zwraca uwagi na konsekwencje innych ustaw.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”