W styczniu minęły dwa lata, od kiedy w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich obligatoryjnie tworzy się stanowiska sekretarza.
Od dwóch lat obowiązują także nowe zasady zatrudniania na tych stanowiskach. Sekretarza nie powołuje już rada na wniosek wójta (zarządu). Zatrudnia go kierownik urzędu po przeprowadzeniu konkursu, podczas którego następuje weryfikacja kandydatów pod względem kwalifikacji wymaganych na tym stanowisku przez ustawę.
[srodtytul]Licencjat, magister, inżynier[/srodtytul]
Nawiązanie stosunku pracy z sekretarzem musi mieć formę umowy o pracę – przypomina wojewoda łódzki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 7 maja 2010 r.
Ponadto osoba zajmująca to stanowisko musi spełniać wymagania określone w [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2008/223/poz.1458.htm]ustawie o pracownikach samorządowych[/link]. Zdaniem wojewody jej art. 5 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 4 jednoznacznie przesądza, że jako sekretarz może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach samorządowych, w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym, lub osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w urzędzie gminy czy powiatu oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych.