Nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia, przerwanie szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego uzasadnia odebranie prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Takie rozwiązania wprowadza obowiązująca od 3 maja nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.
– Dotychczas bezrobotni mogli kalkulować, czy podjęcie pracy im się opłaca. Bywa, że zrobią wszystko, aby nie podjąć legalnego zatrudnienia, bo więcej będą mieli z różnego rodzaju zasiłków i dorabiając – mówi Dariusz Strzelec z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Nie każda odmowa podjęcia zatrudnienia doprowadzi do utraty świadczeń. Zapomogi nie dostanie tylko osoba, która odrzuci odpowiednią dla niej pracę.
– Odpowiednia praca oznacza zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje, doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu, a stan zdrowia mu na to pozwala – tłumaczy Magdalena Kosiec-Rykowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej.
Świadczenia z opieki społecznej utracą z kolei osoby, które odmówiły zawarcia kontraktu socjalnego albo nie dotrzymują jego postanowień. Na środki nie mogą liczyć rodziny, które nie współpracują z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej. Zapomoga nie należy się też osobie, która odmówiła leczenia odwykowego.