Rz: Dlaczego akurat konieczne było powołanie specjalnego zespołu do spraw lokalnego prawa podatkowego?
Odpowiada prof. Leonard Etel, przewodniczący zespołu eksperckiego ds. lokalnego prawa podatkowego:
Zespół powstał, bo coraz częściej zauważamy, że prawo tworzone w parlamencie nie uwzględnia interesu gmin. Bezpośrednią przyczyną jego powołania była jednak głośna sprawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości linii telekomunikacyjnych jako budowli. Gminy wygrały wszystkie sprawy w sądach, a jednocześnie wprowadzono zmiany w prawie budowlanym, zgodnie z którymi kable linii telekomunikacyjnych nie mieszczą się w definicji budowli, a w związku z tym są wyłączone z opodatkowania.
Co więcej, nie dość, że spowodowany tą zmianą ubytek dochodów nie został zrekompensowany gminom, to jeszcze zmiany prawa przedstawiano jako korzystne, bo – jak tłumaczono – chodziło o rozwój szerokopasmowego Internetu, podczas gdy tak naprawdę chodziło tylko o to, aby od tych kabli nie było podatku od nieruchomości. Gminy miejskie na tym dużo straciły. A to jest tylko jeden z przykładów tworzenia prawa bez uwzględniania interesów podatkowych gmin. Wcześniej były też elektrownie wiatrowe i wyrobiska górnicze.
Dlatego w sieci naukowej utworzonej przez cztery wydziały prawa: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, KUL, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu w Białymstoku, postanowiliśmy śledzić przepisy, aby informować opinię publiczną o każdym wypadku, który skutkować będzie utratą dochodów przez gminy.