22 marca kończy się vacatio legis podpisanej przez prezydenta ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM). Nowa instytucja, mająca finansować niekomercyjne badania kliniczne i fundować granty wdrożeniowe dla naukowców z obszaru nauk medycznych, na razie będzie działać w ramach Ministerstwa Zdrowia. Jeszcze w marcu mają zostać rozpisane przetargi na jej siedzibę w stolicy, oraz na najważniejsze stanowiska.
Czytaj także: Bezpieczeństwo pacjentów w testowaniu leków
Jak powiedział „Rzeczpospolitej" dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia ds. ABM, pierwsze konkursy na badania mogą zostać rozpisane już w drugiej połowie roku.
– Zgodnie ze strategicznymi potrzebami systemu ochrony zdrowia będą dotyczyć przede wszystkim onkologii, kardiologii i chorób rzadkich – mówi dr Sierpiński. Dodaje, że współpracą z Agencją już dziś zainteresowane są międzynarodowe instytucje badawcze i dzięki temu Polska może się stać liderem w regionie w badaniach klinicznych i epidemiologicznych.
Dzięki ABM liczba niekomercyjnych badań klinicznych ma wzrosnąć z 1 proc. do nawet 30 proc., jak to się dzieje w USA. Resort liczy na zwiększenie wartości polskiego rynku takich badań, który szacuje się na 1,2 mld zł, a powinien być wart co najmniej dwa razy więcej.