Po raz pierwszy Rzeczpospolita podjęła się trudnego zadania wyłonienia najlepszego samorządowca. Lidera, który dzięki swojej aktywności wpływa na rozwój społeczności lokalnej i rozwój całej gminy – zarówno dużego miasta jak i małej gminy wiejskiej. Stąd ocenialiśmy nie tylko wskaźniki finansowe budżetu, ale także np. intensywność dialogu społecznego, poparcie mieszkańców, dbałość o przestrzeń publiczną czy efektywność inwestycji.
Na posiedzeniu 22 czerwca Kapituła konkursu Lider Samorządu lat 2007-2010 wybrała już zwycięzców w trzech kategoriach – dla miast na prawach powiatu, dla gmin miejskiej i miejsko-wiejskich oraz dla gmin wiejskich. Wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu podczas Forum Ekonomicznego-Forum Regionów 2011 w Muszynie.
Wybór finalistów konkurs Lider Samorządy 2007-2010 przebiegał w trzech etapach. Pierwsze sito, przez które musiały przejść gminy, to także kryteria dopuszczające – dobra kondycja finansów jednostki samorządu (na podstawie danych Ministerstwa Finansów wybraliśmy najlepszych , do których zostały rozesłane ankiety) oraz wybór prezydenta/burmistrza/wójta danej jednostki w 2010 r. na co najmniej drugą kadencję.
W II etapie ocenialiśmy ok. 180 gmin (braliśmy pod uwagę jedynie te ankiety, które nadeszły do północy 21 czerwca). W sumie można było uzyskać 49 punktów, z czego 24 - za ocenę najważniejszych wskaźników finansowych (np. nadwyżka operacyjna w budżecie, wydatki inwestycyjne, dochody z UE, dynamika dochodów własnych) za ostatnie cztery lata. Maksymalnie 25 punktów można zaś było uzyskać za akceptację społeczną (liczba oddanych głosów w wyborach w stosunku do frekwencji - maks. 4 pkt. oraz liczba sprawowanych kadencji – maks. 5 pkt.) oraz odpowiedzi ankietowe (pytaliśmy m.in. o formy dialogu społecznego, wyniki testów gimnazjalnych, liczbę miejsc w przedszkolach, liczbę wybudowanych kilometrów dróg czy wydatki na przestrzeń publiczną).
Na podstawie oceny ilościowej wyłoniła się ścisła czołówka konkursu. W trzecim etapie Kapituła dokonała oceny jakościowej. Na podstawie opisanych przez samorządowców przedsięwzięć (inwestycyjnych i pozainwestycyjnych), które miały najistotniejsze znaczenie dla społeczności lokalnej, Kapituła w jawnym głosowaniu wybrała spośród pięciu zwycięzców tego najlepszego. Wybór nie był prosty, bo różnice punktowe między piątką zwycięzców były minimalne, zaś zakres przedsięwzięć rozwojowych bardzo szeroki. Ale się udało... Ze wszystkimi finalistami spotkamy się zapewne w Muszynie.