Prawie 60 tys. tegorocznych maturzystów, którzy nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu, może próbować go zaliczyć w terminie poprawkowym, 23 sierpnia.
– Muszą jednak do 7 lipca złożyć dyrektorowi szkoły oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu – przypomina Lucyna Grabowska z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Deklaracje złożone później nie będą przyjmowane. Osoby, które nie zdążą, mogą przystąpić do egzaminu dopiero za rok, w sesji majowej.
Prawa do poprawki nie mają ci, którym dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (oke) unieważnił pracę, np. z powodu jej niesamodzielnego napisania.
Miejsce egzaminu
Szczegółowych informacji o miejscu egzaminu pisemnego oraz o terminach egzaminów ustnych należy szukać na stronie internetowej właściwej oke. Powinny być opublikowane do 10 sierpnia. Wiadomo już, że w województwie śląskim będzie przeprowadzany w macierzystej szkole. Osoby, które zdadzą poprawkę, świadectwo dojrzałości będą mogły odebrać od dyrektora szkoły 13 września.
Weryfikacja wyniku
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty i rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych wynik ustalony przez oke jest ostateczny, ale w pewnych przypadkach dyrektor oke może go zmienić. Wielu osobom udaje się na przykład wykazać, że egzaminatorzy źle podliczyli punkty, nie ocenili wszystkich odpowiedzi czy na niekorzyść zdającego odczytali jego niewyraźne pismo. Aby to udowodnić, trzeba jednak obejrzeć swoją pracę. Zdarza się również, że oke po złożeniu wniosku o wgląd sama ogląda jeszcze raz arkusz i jeśli zauważy błędy w ocenie, poprawia je.