Podczas środowego posiedzenia KWRiST samorządowcy postanowili odesłać projekt zmieniający wzory formularzy oświadczeń majątkowych dla szefów gmin, powiatów i województw, skarbników, sekretarzy oraz radnych do ponownego rozpatrzenia przez zespół ds. administracji publicznej KWRiST.
- Z Kancelarii Premiera otrzymaliśmy odpowiedź, że nasze uwagi zasługują na uwzględnienie. Mieliśmy jednak już raz taki przypadek, kiedy minister Julia Pitera powiedziała, że nasze uwagi zasługują na uwzględnienie po czym do Sejmu weszła ustawa bez tych uwag – oświadczył Andrzej Porawski. Dlatego dyrektor biura ZMP zaproponował, żeby poczekać na naniesienie poprawek do wzorów i dopiero wtedy je zaopiniować. Ma się tym zająć zespół ds. administracji KWRiST.
Chodzi m.in. o uwagi władz Częstochowy, które zaproponowały aby do wzoru nowego oświadczenia wprowadzić daty otrzymania oraz cofnięcia posiadanego upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu wójta. Upoważnienie takie jest bowiem jednym z powodów powstania ustawowego obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego.
Druga sugestia dotyczy rubryki, w której osoba składająca oświadczenie musi wskazać, czy wskazane składniki majątku są jej majątkiem odrębnym lub majątkiem objętym małżeńską wspólnością majątkową. Jak zauważają przedstawiciele Częstochowy, zaznaczenie właściwej opcji i tak nie zwalnia z obowiązku podawania takiej informacji przy wypełnianiu każdego z punktów oświadczenia.
Dlatego, ich zdaniem, należałoby pozostawić tylko jedną opcję – podawanie takiej informacji przy każdym z punktów. „Częste są przypadki, kiedy jakiś składnik majątku jest współwłasnością osoby składającej oświadczenie z osobą trzecią, nie ze współmałżonkiem" – napisano w uzasadnieniu.