Projekt „Ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw" przygotowywany przez doradców prezydenta RP jest bardzo krytycznie oceniany przez środowisko samorządowe. Swoją negatywną opinię wyraziły już m.in.: Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP.
Zarząd ZMP podjął, podczas posiedzenia w Sanoku 28 stycznia, kompromisowe – jak to określono - stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy. Nie poparto pierwszej części projektu, w którym mówi się o zwiększeniu partycypacji obywateli w działaniach samorządów. Zdaniem prezydentów i burmistrzów, „udział ten jest cały czas zapewniany przez samorządy lokalne w mniejszym lub większym stopniu w różnych formach, dlatego nie ma konieczności odgórnego uregulowania tych kwestii".
Prezydencki projekt zakłada m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.
Związek zaproponował zmianę tytułu całego projektu i usunięcie fragmentu „o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządów", oraz pozostawienie w nim jedynie zapisów o współpracy między samorządami i o zmianach ustrojowych samorządu terytorialnego.
W opinii przedstawicieli miast należy zmienić zapisy dotyczące konwentów powiatowych i wojewódzkich, które powinny być fakultatywne i mieć bardziej elastyczną formułę (bez kompetencji stanowiących).