Ministerstwo Transportu i Budownictwa chce zerwać z nadmierną ochroną przed eksmisją. Pracuje nad zmianami do ustawy o ochronie praw lokatorów.
Nie będzie listy
– Planujemy zrezygnować z listy osób, którym sąd musi obowiązkowo przyznać w wyroku eksmisyjnym prawo do lokalu socjalnego – mówi Piotr Styczeń, wiceminister transportu i budownictwa. Znajdują się na niej: obłożnie chorzy, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej, bezrobotni, ciężarne, małoletni, niepełnosprawni, ubezwłasnowolnieni oraz eksmitowani spełniający przesłanki określone w uchwałach rad gmin (chodzi m.in. o osoby, które znalazły się w niedostatku), chyba że mają gdzie zamieszkać.
– Osób z listy nie można eksmitować, dopóki nie dostarczy się im lokalu socjalnego, tych zaś gminy nie mają. Czeka się na nie wiele lat. Tak jest m.in. w Lublinie – mówi Ewa Lipińska z tamtejszego Urzędu Miasta.
Według szacunków ministerstwa czeka na nie 79 tys. rodzin, w tym 61,3 tys. z wyrokami eksmisyjnymi.
Projekt przewiduje więc, że tylko sąd będzie decydował, czy przyznać prawo do lokalu socjalnego. Pod uwagę będzie brał dochody eksmitowanego oraz jego sytuację życiową.