Szkoły otrzymają pieniądze także w czasie wakacji

Szkoły otrzymają pieniądze także w czasie wakacji dzięki nowym przepisom zmieniającym zasady ich finansowania

Publikacja: 14.08.2012 09:24

Szkoły otrzymają pieniądze także w czasie wakacji

Szkoły otrzymają pieniądze także w czasie wakacji

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Do podpisu prezydenta skierowano uchwaloną przez Sejm 27 lipca 2012 r. nowelizację ustaw o systemie oświaty oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw.

Jej przepisy wprowadzają zasadę, że szkoły zarówno  publiczne, jak i niepubliczne będą dostawać dotacje również za miesiące wakacyjne.

– To zmiana logiczna i uczciwa – komentuje Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Do końca roku szkolnego

Nowelizacja wprowadza do art. 80 ustawy o systemie oświaty nowy ust. 3i. Zgodnie z nim dotacja przysługuje również na każdego absolwenta szkoły od końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym ukończył szkołę.

Analogiczne rozwiązanie przewiduje nowo dodany do art. 90 ust. 2f. Odnosi się on do szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Co istotne, dotacje za miesiące wakacyjne przysługują szkołom już w 2012 r. Przesądza o tym przepis przejściowy zawarty w art. 3 nowelizacji.

Zgodnie z jego brzmieniem dotacje dla szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu bądź czerwcu 2012 r., przysługują również na każdego absolwenta od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego 2011/ 2012.

Izby interpretowały

Niekorzystną dla szkół interpretację przepisów prawa oświatowego, zgodnie z którą w okresie wakacji dotacje na absolwentów nie przysługują, prezentowały niektóre regionalne izby obrachunkowe. Przykładowo RIO w Olsztynie wskazała, że ustawa o systemie oświaty nie przewiduje przyjęcia dla miesięcy wakacyjnych innej podstawy udzielania dotacji niż faktyczna liczba uczniów.

Zgodziła się z nią Najwyższa Izba Kontroli, twierdząc, że dotacja przysługuje na ucznia, a nie na absolwenta. Udzielenie jej także na byłego ucznia może być uznane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Stanowisko takie prezentowało również Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– Ustawa o systemie oświaty dość wyraźnie określa, że dotacje dla szkół i placówek przysługują na każdego ucznia – informowała Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w MEN. – Uczniem zaś jest osoba ujęta w dokumentacji przebiegu nauczania – wyjaśniała w odpowiedzi na interpelację złożoną w tej sprawie przez posłankę Dorotę Arciszewską-Mielewczyk (PiS).

Problem rozwiązany

Uchwalona przez Sejm nowelizacja tę sytuację zmienia. W konsekwencji zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne o uprawnieniach publicznych będą otrzymywały dotacje na absolwentów do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia.

– Chociaż nie do końca można się zgodzić z tym, co autorzy nowelizacji napisali w uzasadnieniu projektu, że nie spowoduje ona żadnych skutków finansowych dla budżetów lokalnych, samorządy zmianę tę zaakceptowały – informuje Marek Olszewski. Tłumaczy on, że koszty w szkole powstają przez cały rok szkolny, czyli od początku września do końca sierpnia. – W jakiś sposób trzeba je finansować – zwraca uwagę wiceprzewodniczący ZGW RP.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wejdzie w życie 31 sierpnia 2012 r., z tym że niektóre jej przepisy zaczną obowiązywać dopiero 1 stycznia 2013 r. (patrz ramka).

etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta RP

Zmiany od 1 stycznia 2013 r.

Nowy wskaźnik przyznawania dotacji

Do podpisu prezydenta skierowano uchwaloną przez Sejm 27 lipca 2012 r. nowelizację ustaw o systemie oświaty oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw.

Jej przepisy wprowadzają zasadę, że szkoły zarówno  publiczne, jak i niepubliczne będą dostawać dotacje również za miesiące wakacyjne.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”