W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów rozporządzenie wprowadza zmianę, że język mniejszości i język regionalny będzie zaliczany do obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a historia mniejszości i kultura - do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia, który złoży stosowny wniosek w sprawie uczestniczenia w tych zajęciach
Rozporządzenie określa minimalny wymiar godzin zajęć języka mniejszości i języka regionalnego dla danego etapu edukacyjnego, a także tygodniowy wymiar godzin tych zajęć w poszczególnych klasach.
Wprowadza możliwość prowadzenia nauki geografii państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa.
W rozporządzeniu położono specjalny akcent na potrzeby społeczności romskiej w Polsce. „Przedszkola i szkoły podejmują, w razie takiej potrzeby, dodatkowe działania mające na celu podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości etnicznej dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego". Szkoły mogą zatrudniać dodatkowo asystenta edukacji romskiej, który będzie udzielał „dzieciom i młodzieży pochodzenia romskiego pomocy w kontaktach ze środowiskiem przedszkolnym lub szkolnym, a także współdziałał z ich rodzicami oraz z przedszkolem lub szkołą".