Wnioski o przyznanie dofinansowania z funduszu sołeckiego sołtys składa wójtowi, w terminie do 30 września. W tym roku jest to niedziela.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 20 lutego 2012 r. o funduszu sołeckim (DzU nr 157 poz. 1241 ze zm.) w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, którego wniosek dotyczy, sołtys przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2-4 ustawy, informując jednocześnie o tym sołtysa. Sołtys może w terminie 7 dni od dnia otrzymania tej informacji podtrzymać wniosek, kierując go do rady gminy za pośrednictwem wójta (burmistrza, prezydenta miasta) – art. 5 ust. 5 ustawy. W przypadku podtrzymania wniosku przez sołtysa, rada gminy rozpatruje ten wniosek w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) związany jest rozstrzygnięciem rady gminy w tym zakresie (vide art. 4 ust. 6 ustawy).
Jedną z przyczyn odrzucenia wniosku przez wójta jest jego złożenie po terminie.
- Procedura składania wniosków przez sołtysów i ich rozpatrywanie została określona w ustawie, niemniej jednak nie zawiera rozstrzygnięć odnoszących się do upływu terminu w dniu wolnym od pracy – mówi Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. - W celu uniknięcia wątpliwości związanych z dochowaniem terminu zasadnym byłoby, aby wnioski były przekazywane w ostatnim dniu roboczym przed upływem terminu. Natomiast w przypadku, gdy nie byłoby to możliwe do wójta i rady gminy należy ocena czy złożenie wniosku 30 września (w niedzielę) w urzędzie pocztowym albo 1 października (w urzędzie) umożliwia jego pozytywne rozpatrzenie – wyjaśnia Artur Koziołek.
Należy przy tym pamiętać, że w szczególnych sytuacjach, kiedy sołtysi mogą mieć trudności w przekazaniu wniosków w ustawowym terminie (np. zebranie wiejskie odbyło się w ostatnich dniach września) – wójt posiadając taką informację możne np. wyznaczyć pracownika do pełnienia dyżuru w określonym czasie w urzędzie umożliwiając w ten sposób sołtysom złożenie wniosków w ustawowym terminie. - Zgodnie z przedstawionymi powyżej przepisami ustawy o funduszu sołeckim, w przypadku odrzucenia wniosku przez wójta w związku z jego nieterminowym złożeniem, sołtys może przedmiotowy wniosek skierować do rady gminy, która ma decydujący głos w uwzględnianiu przedmiotowych wniosków w budżecie gminy – dodaje rzecznik prasowy MAiC.